Fujifilm XF 500mm f/5.6 R LM OIS WR







€ 3299,-
- Open WhatsApp
- +31 522 251 849
Goldmember Service Pas
Bij aankoop van dit product wordt u automatisch goldmember en krijgt u direct 5 jaar garantie, hiervoor hoeft u zelf niets te doen.
Product informatie
FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR lens for X Series is here – and it’s redefining super-telephoto photography. Combining the advantages of an APS-C sensor with advanced optical design and manufacturing techniques, has helped create a far-reaching optic the size of a 300mm lens, yet offering the 35mm equivalent to a 762mm. Heavy cases, cumbersome tripods, and specialist handholding and focusing skills are a thing of the past. XF500mm paired with FUJIFILM X-H2S mirrorless digital camera body has a combined gear weight (including battery and memory card) of less than 2kg (4.41lbs) yet offers an impressive F5.6 maximum aperture. Super-telephoto creativity is no longer reserved for specialists; it’s now within every photographer’s reach.
Is het tijd voor iets anders? Bij ons kan je jouw apparatuur inruilen voor een nieuwe product.
Natuurlijk ben je net zoals ons benieuwd naar de waarde van jouw apparatuur, wij doen je graag een passend voorstel.
- Apparatuur inruilen
| EAN | 4547410547412 |
| SKU | 16900408 |
| Merk | Fujifilm |
| Kleur | Wit |
| Spatwaterdicht | |
| Stofdicht | |
| Lens type | Fujifilm XF 500mm f/5.6 R LM OIS WR |
| Objectief Aansluiting | Fujifilm X |
| Beeldstabilisatie |
| Brandpunt afstand in 35mm-equivalent | 750mm |
| Brandpuntafstand | 500mm |
| Geschikt voor Fullframe | |
| Diafragma bladen | 9 |
| Maximale Diafragma | f/5.6 |
| Minimale Scherpstel afstand | 275 centimeter |
| Scherpstelling | Automatisch en handmatig |
| Constructie | 14/21 (groepen/elementen) |
| Maximale Brandpuntsafstand | 500 |
| Minimale Brandpuntsafstand | 500 |
| Lens Category | vastbrandpunt |
| Objectief type | Tele |
| Filtermaat | 95mm |