Fujifilm XC 35mm f/2.0


€ 179,-
Tijdelijk uitverkocht
Levertijd onbekend
Of betaal in 3 delen van € 59,67, zonder rente.
Persoonlijk advies
- Open WhatsApp
- +31 522 251 849
Product informatie
Compact and lightweight standard prime
The FUJINON XC35mmF2 lens gives an equivalent to 52mm on a 35mm format. Weighing just 130g and measuring 46.5mm in length, this new prime lens has nine elements including two aspherical lens elements in six groups, producing sharp and crisp images. AF operation is quick and near silent thanks to the use of an internal focus system*1, which uses a stepping motor*2, making it drive the focus lens elements fast and accurately. The lens produces creamy bokeh while offering excellent portability and high-speed AF.
Specificaties
| EAN | 4547410425604 |
| SKU | 16647434 |
Algemeen
| Merk | Fujifilm |
| Kleur | Zwart |
| Gebruiks temperatuur (min) | 0°C |
| Gebruiks temperatuur (max) | 40°C |
| Spatwaterdicht | |
| Stofdicht | |
| Waterdicht | |
| Schokbestendig | |
| Lens type | Fujifilm XC 35mm f/2.0 |
Camera
| Objectief Aansluiting | Fujifilm X |
Sensor
| Beeldstabilisatie |
Objectief
| Brandpunt afstand in 35mm-equivalent | 52, 5mm |
| Brandpuntafstand | 35mm |
| Geschikt voor Fullframe | |
| Maximale Diafragma | f/2.0 |
| Minimale Scherpstel afstand | 35 centimeter |
| Vergrotings factor | 0.14x |
| Constructie | 6/9 (groepen/elementen) |
| Maximale Brandpuntsafstand | 35 |
| Minimale Brandpuntsafstand | 35 |
| Objectief type | Standaard |
Filter
| Filtermaat | 43mm |